logo

•• Potraviny - základ výživy ••
 

Výživa je súbor biochemických procesov, ktorými organizmus prijíma z vonkajšieho prostredia organické a anorganické látky nevyhnutné pre svoj život. 

Stravou nazývame zostavu jedál a pokrmov nutných na zabezpečenie výživy. Existuje veľa názorov na zdravie a zdravú výživu. Tieto názory sa buď dedia v našich rodinách, učia sa v školách, alebo sú propagované médiami. 

Jedlo v súčasnosti prestalo byť len zdrojom obživy, ale stalo sa významnou psychologickou a spoločenskou záležitosťou.

Význam jedla
Aby ľudské telo dokázalo normálne fungovať a udržať si dobré zdravie je nevyhnutné poskytnúť mu širokú škálu rozličných živín prostredníctvom vhodne vybraných potravín. Niektoré živiny sú nevyhnutné pre produkciu  energie, iné zasa slúžia ako stavebný materiál na rast a základnú údržbu tela, ďalšie sú v minimálnych množstvách dôležité pre zabezpečenie bezproblémového priebehu početných metabolických procesov.

V súčasnosti existuje mnoho stravovacích systémov, ale neexistuje žiaden univerzálny systém stravovania vhodný pre každého bez rozdielu. Potreba živín sa mení na základe rozličných kritérií ako napríklad vek, pohlavie, výška a váha tela, telesné zaťaženie, klimatické podmienky. Preto je dôležité poznať ich základné funkcie.

Vznik a udržiavanie buniek
Základnou funkčnou jednotkou ľudského organizmu je bunka. Z buniek sa skladajú všetky tkanivá a orgány. Každá z buniek vzniká a udržiava sa vďaka živinám, ktoré prijímame v potrave. Pokiaľ sa zastaví prísun živín, zablokuje sa aj reprodukcia buniek. Tá je však z hľadiska vývoja základom udržania nepretržitosti života a druhu. Ak sa prísun živín neobnoví, bunka hynie. Zdrojom energie pre každú bunku sú najmä sacharidy a mastné kyseliny.

Bunkové delenie je mimoriadne dôležité pretože zabezpečuje regeneráciu  poškodených tkanív, orgánov a náhradu opotrebovaných buniek. Ak následkom nedostatočnej výživy bunky nie sú schopné náležite fungovať, tkanivá a orgány sa ocitnú v ohrození a môžu sa rozvinúť rozličné zdravotné problémy a choroby.

Ako rozdeľujeme živiny
Základné živiny rozdeľujeme do šiestich kategórií: bielkoviny (proteíny), tuky (lipidy), cukry (sacharidy), minerálne látky, vitamíny, voda.

Živiny sa rozdeľujú na dve veľké skupiny. Prvú skupinu tvoria makronutrienty, ktoré prijímame stravou v relatívne veľkom množstve. Do tejto skupiny patria voda, sacharidy, bielkoviny a tuky, ktoré sú hlavným zdrojom energie a tiež slúžia ako základné prvky pre rast a zachovanie všetkých tkanív tela. Druhú skupinu tvoria mikronutrienty – vitamíny, minerálne látky a stopové prvky – ktoré sú pre telo potrebné iba v malých množstvách. Sú súčasťou enzýmov a iných aktívnych látok, ktoré sa významne podieľajú na rôznych biochemických procesoch v organizme. Slúžia hlavne na ochranu organizmu. Patria sem napríklad fytolátky v ovocí a zelenine alebo mastné kyseliny v niektorých druhoch rýb.
 

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...